נְגִישׁוּת
משלוח מהירדמי משלוח חינם מ 490 שחמשלוח עם עלות 0זמן אספקה 2 עד 5 ימי עסקים
משלוח מהירדמי משלוח חינם מ 490 שחמשלוח עם עלות 0זמן אספקה 2 עד 5 ימי עסקים
משלוח מהירדמי משלוח חינם מ 490 שחמשלוח עם עלות 0זמן אספקה 2 עד 5 ימי עסקים
משלוח מהירדמי משלוח חינם מ 490 שחמשלוח עם עלות 0זמן אספקה 2 עד 5 ימי עסקים
משלוח מהירדמי משלוח חינם מ 490 שחמשלוח עם עלות 0זמן אספקה 2 עד 5 ימי עסקים

שבעה מיתוסים ואמיתות על שטיפת צמר

שטיפת סוודרים מצמר, קלה ממה שחשבתם.

הגרסה קצרה:

צמר תמיד היה חומר חשוב עבורנו החיים בסקנדינביה. לאחרונה הוא קיבל מוניטין רע לא הוגן כמי שהוא מסובך לכבס. מחקר מהמועצה הלאומית למדיניות צרכנים של נורבגיה – SIFO – מפריך רבים מהמיתוסים הללו. צמר לא יתכווץ כשהוא נשטף בטמפרטורות גבוהות (אפשר אפילו להרתיח) ואפילו להיות מיובש בסחיטה- זה דווקא עדיף על פני שיטות מסובכות של ייבוש שטוח. ניתן לכבס אותו גם עם בדים אחרים, כמו כותנה וסינתטיים. השילוב של חום ותנועה הוא שגורם להתכווצות – שטפו תמיד על מחזור צמר בעת שטיפת מכונה.

 

עידן הצמר

האם ידעתם שאיזה מדען שוודי הציע שיש לשנות את תקופת הברונזה לתקופת הצמר? כלכלת הטקסטיל ובעיקר סחר הצמר הייתה חשובה לא פחות לאנשים של אז, כמו שהסחר עם ברונזה היה. עבורנו הסקנדינבים כיום, בגדי צמר הם עדיין חלק משמעותי מארון החורף שלנו.

 

צמר קיבל מוניטין רע ולא הוגן על כך שהוא מסובך לשטיפה. לנורבגיה, המדינה שאנו מקשרים לרוב לבגדי צמר סרוגים, יש מסורת ארוכת שנים של לבישת צמר בצורות שונות גם בקיץ. ובגלל זה המועצה הלאומית למדיניות צרכנות בנורבגיה – SIFO – ערכה מחקר לגבי ייעוץ הטיפול בצמר והורידה כמה מיתוסים של שנים שצמר מסובך במיוחד לכיבוס.

פילו – ביצת גילוח לבדים – ורוד

מיתוסים ואמיתות על שטיפת צמר

“שטפו לעתים רחוקות, אוויר לעתים קרובות”

נָכוֹן! אחת היתרונות הגדולים עם צמר היא שבגדי צמר נשארים רעננים מבלי לכבס, יותר מאשר בגדים העשויים כותנה או סינתטיים. משמעות הדבר היא פחות שטיפות לאורך מחזור החיים של הבגד, השפעה נמוכה יותר על הסביבה על סוגים אחרים של בדים. ככל שהבגד נמצא רחוק יותר מהעור, ניתן לכבס אותו לעתים רחוקות יותר. סוודרים מצמר קשמיר אינם זקוקים לכביסה לעתים קרובות יותר מכמה פעמים בשנה. מעילים ומעילים צמריים נדירים עוד יותר.

 

אווררו את בגדי הצמר שלך על ידי תלייה בחוץ במשך הלילה. במידה והריח המעופש לא נעלם אחרי שהבגד בילה לילה תלוי בחוץ, או שהוא נעשה מלוכלך, אז זה הזמן לשטיפה.

 

“בגדי צמר מוכתמים בקלות”

נָכוֹן! בגדי צמר לא מתלכלכים בקלות. עם זאת, הם מוכתמים די בקלות. צמר גולמי ואקולוגי הוא בין אריגי הצמר העמידים ביותר בפני כתמים, אך סוגים רבים אחרים של צמר חשופים לדברים שנשפכים בקלות; פירות יער, ריבה, קפה או שייק שוקולד. כתמים הופכים גם הם לצמיתות בקלות, בהשוואה לבגד סינטטי שמוכתם גם בקלות אך הסיכון לכתמים קבועים, נמוך יותר. העצה היא לטפל בכתם ברגע שהוא מופיע שלא יתייבש, המתנה בטיפול בו מגדילה את הסיכון להפיכתו לקבוע.

 

“אתם צריכים להשתמש בחומר ניקוי מיוחד”

שטיפת צמר אמיתי רק עם חומר כביסה נטול אנזימים, שייעודו ניקוי כביסה עדין או חומר לניקוי צמר ומשי. חומר ניקוי מבוסס אנזים יהרוס את החלבון בצמר, ואחרי פחות משתי שטיפות עם חומר ניקוי רגיל – הבגד שלכם עשוי להיות מלא חורים קטנים.

 

“בגדי צמר חייבים לשטוף ידנית”

לא נכון. תוויות טיפוח מסוימות עשויות להורות לכם לשטוף ביד את הבגד כדי להגן על התפרים או על פרטים תפורים אחרים. אך העצה אינה לטובת הבד. ניתן לכבס צמר בתכנית צמר במכונת כביסה.

 

מארז כדורי צמר למייבש

“שטיפה בטמפרטורות גבוהות גורמת לצמר להתכווץ”

לא נכון! בהחלט ניתן לכבס צמר במים חמים! הדבר החשוב הוא לוודא שהבגד לא זז לחלוטין במהלך התהליך. צמר יתכווץ רק כשמשלבים מים חמים עם תנועה.

 

“סריגים וסוודרים מצמר חייבים להיות מיובשים בצורה שטוחה”

לא נכון! יש מיתוס שעליכם לייבש את הסוודרים מצמר שלכם לאחר הכביסה על ידי קיפולם ולחיצה עליהם במגבת. המחקר של SIFO מראה שזה לא נכון! בניגוד לנאמר בעבר – ניתן לייבש צמר במכונת כביסה. SIFO חקר שלושה מחזורי כביסה שונים; 400, 900 ו- 1400 סל”ד – ואף אחד מהם לא גרם להתכווצות הבגד. ובכל זאת, צמר לעיתים רחוקות זקוק למחזור סיבוב של מעל 800 סל”ד.

“ניתן לכבס צמר רק עם צמר”

לא נכון. בהחלט ניתן לכבס צמר עם בגדים אחרים עשויים כותנה או סינתטיים. ההסתברות להתכווצות בקושי שניתן לזיהוי. המחקר הגיע גם למסקנה שבגדי הצמר לא משכו יותר גושים וכדורים כשנשטפים עם בדים אחרים. זכרו שתוכנית הצמר מאוד עדינה, ואידיאלית רק לבגדים מלוכלכים קלות. המכונה לעולם לא צריכה להיות יותר מחצי מלאה, לכן אל תהססו לכלול גם בגדים אחרים.

כך כדאי לשטוף צמר במכונה

*תמיד להשתמש בחומר ניקוי ללא אנזים. אנו ממליצים על נוזל שטיפה עדינה של Steamery

*יש לייבש תמיד במחזור סיבוב נמוך, גם אם שטפתם את הבגד ביד.

*סוודרים מצמר תולים רק אם הם יבשו.

*טפלו בכתמים נקודתית מיד כשהם מופיעים.

*לאוורר את הבגד שלך וכבס לעתים רחוקות.

*מלאו את המכונה ב -50% מקיבולת תכולתה, אפשרי לכלול גם כותנה סינטטית.

*אם הבגד שלכם מאבד צורה או מתכווץ: מתחו את הבגד בתנועות נחרצות וקבועות עד שהבגדים חזרו לגודל ולצורה הנכונים.

*אם אתם צריכים לחטא צמר: הרתיחו אותו למשך 10 דקות. שמורו על הבגד דומם לחלוטין במהלך התהליך – אחרת הוא יתכווץ.

אתר זה משתמש בcookies. על ידי שימוש באתר שלנו, אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ולשימוש בcookies במכשיר שלך לצורך הערכת השימוש שלך. לסגור את גוש העוגיות